Relacja z konferencji “Życie w płynie – 10 lat nowoczesnej płynoterapii”
Dnia 21 czerwca 2017 r. na terenie fabryki Fresenius Kabi w Kutnie odbyła się konferencja „Życie w płynie – 10 lat nowoczesnej płynoterapii”. Gościło na niej ponad stu uczestników, a prowadzona była przez dziennikarza Macieja Kurzajewskiego. Spotkanie otworzyli Krzysztof Strękowski – Dyrektor Wytwórni Płynów Infuzyjnych Fresenius Kabi Polska w Kutnie oraz Maciej Chmielowski – Dyrektor Generalny Fresenius Kabi Polska. Uczestników przywitał także Prezydent Miasta Kutno – Zbigniew Burzyński.
Osoby biorące udział w konferencji miały okazję zapoznać się z historią i działalnością firmy Fresenius Kabi Polska, które przedstawił Krzysztof Strękowski. Przybliżył on temat dotychczasowych działań spółki, jej planów inwestycyjnych i zaznaczył, że w czerwcu 2017 r. w kutnowskiej fabryce wyprodukowana została miliardowa butelka.
O płynoterapii w Polsce i zmianach, jakie dokonały się w jej aspekcie przez ostatnie 10 lat opowiedział prof. nadzw. dr hab. n. med. Waldemar Machała, Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Podczas konferencji miało miejsce rozdanie nagród dla zwycięskich i wyróżnionych szpitali w konkursie „10 lat nowoczesnej płynoterapii”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego założenia i przebieg przedstawiła dr n. med. Mirosława Malara, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych.
Nagrodami głównymi w konkursie były pompy do wspierania płynoterapii oraz tytuły „Lidera Nowoczesnej Płynoterapii”. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki i dyplomy potwierdzające udział w konkursie.
Nagrody główne:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
- Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu
Wyróżnienia trafiły do Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Ostatnim punktem konferencji była dyskusja panelowa na temat „Czy płynoterapia ma realny wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjenta?”. Udział w panelu wzięli: Mirosława Malara, Maciej Chmielowski, prof. Waldemar Machała, a także Paweł Witt – Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych.
Chętni uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak powstają płyny infuzyjne oraz opakowania, zwiedzając fabrykę Fresenius Kabi. Zwiedzanie odbyło się w kilku grupach i cieszyło się dużym zainteresowaniem.