Zapoznaj się z materiałami o naszym produkcie
Sprawdź co warto wiedzieć
Wybrane aspekty terapii płynowej u dzieci
W czasie planowanego znieczulenia
Rodzaje terapii płynowej
Terapia płynowa ma zastosowanie niemal w każdej sytuacji klinicznej u dziecka.
Najczęściej mamy do czynienia z tak zwaną terapiąpodtrzymującą,
która ukierunkowana jest na zapewnienie małemu pacjentowi jego dziennego
zapotrzebowania na płyny. W pediatrii najczęściej realizowana jest ona
drogą enteralną, a w przypadku braku takiej możliwości, dożylnie.
Inną forma terapii płynowej jest terapia resuscytacyjna
będąca integralną częścią terapii dziecka we wstrząsie.
I wreszcie szczególny rodzaj terapii płynowej, za prowadzenie
której najczęściej odpowiedzialny jest anestezjolog to terapia okołooperacyjna.
Nowe wytyczne płynoterapii u dzieci zarówno te ogłoszone w grudniu 2015 r. na stronach internetowych National Institute for Health and Care Excellence in London, jak i te z marca 2016 r. opublikowane przez WHO, zalecają ostrożność w prowadzeniu agresywnej płynoterapii i jednocześnie zwracają uwagę na skład płynów, które w tejże resuscytacji mają być dziecku podane. Zgodnie z ww. wytycznymi dziecku prezentującemu wszystkie trzy kliniczne objawy wstrząsu: zimne kończyny, nieprawidłowy czas powrotu kapilarnego, słabo wypełnione szybkie tętno, należy przetoczyć 10–20 ml/kg krystaloidów izotonicznych przez 30 do 60 min i następnie ocenić stan kliniczny dziecka. Jeżeli nadal utrzymują się objawy wstrząsu należy podać kolejne 10 ml/kg płynu przez 30 min. Wytyczne te dopuszczają możliwość przetoczenia w niektórych sytuacjach klinicznych – głębokiego wstrząsu przetoczenie max 60ml/kg płynów w pierwszej godzinie terapii. Gdy ustąpią objawy wstrząsu podaż płynów powinna być kontynuowana zgodnie z podstawowym na nie zapotrzebowaniem (terapia podtrzymująca). W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów przewodnienia, niewydolności serca lub zaburzeń neurologicznych podaż płynów należy przerwać.
Śródoperacyjne przetaczanie płynów hipotonicznych zwiększa istotnie ryzyko hiponatremii, a zatem i obrzęku mózgu i może być przyczyną nadmiernej senności, bólu głowy, nudności i wymiotów pooperacyjnych (PONV – Post-Operation Nausea Vomiting). Z kolei hiperglikemia może prowadzić do wzmożenia diurezy osmotycznej, odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, a także wzrostu ryzyka niedotlenieniowo-niedokrwiennego uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego.
Liczą się detale
Dobór optymalnego płynu w płynoterapii
Przetaczanie płynów infuzyjnych w dużej objętości, jak ma to miejsce w terapii wstrząsu septycznego, niesie ze sobą ryzyko ogromnych zmian w stężeniu poszczególnych składowych osocza, wynikających przede wszystkim z rozcieńczenia. Ryzyko to tym będzie większe, im bardziej skład przetaczanego płynu będzie się różnił od składu osocza.
Wydaje się logiczne, iż roztwory krystaloidów, po jakie będzie sięgał klinicysta, powinny być płynami odpowiadającymi swym składem co do zawartości podstawowych elektrolitów, takich jak: Na, K, Ca, Mg i Cl ich stężeniu w osoczu. Osmolalność, czy też osmolarność płynów powinna odpowiadać osmolarności osocza. Powinny też zawierać odpowiednią do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej ilość wodorowęglanów lub metabolizowalnych do tychże anionów.