17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Został on ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w 1989 roku. Data ta nie jest przypadkowa. Wiąże się ona z urodzinami założyciela Federacji- Franka Schnabela. Głównym celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy dotyczącej tej choroby, uwrażliwienie na potrzeby osób zmagających się z nią oraz okazanie im wsparcia.

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia przypada na 7 kwietnia (środa) – Ratujmy życie ! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof ! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne !

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, to święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

20 marca 2021 roku odbędzie się bezpłatna konferencja online, skupiająca się na problemie utrudnionego dostępu do leczenia pacjentów z problemami urologicznymi i onkologicznymi. Profilaktyka i leczenie kłopotliwych schorzeń  będzie główną tematyką spotkania z ekspertami. Kierownikiem naukowym spotkania będzie prof. Piotr Radziszewski, a dodatkowo w czasie konferencji swoje przemyślenia będą przedstawiać wybitni specjaliści, tacy jak prof. Piotr Chłosta, prof. Artur Antoniewicz, prof. Tomasz Demkow.

17 marca 2021 roku, o godzinie 19:00 odbędzie się webinar dotyczący leczenia zakażonych ran. Wykład online będzie prowadzony pod kątem zakażenia septycznego- kiedy należy podać antybiotyk, a kiedy jest to niewskazane. Jednym z głównych źródeł zakażeń szpitalnych są infekcje miejsca operowanego. Podczas webinarium poruszana będzie kwestia bezpiecznego ograniczania stosowania antybiotyków u pacjentów.

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy. Jest to podstępna i wyniszczająca organizm choroba, z którą trzeba walczyć.

Na epilepsję, inaczej określaną jako padaczkę choruje 1% populacji Polski. Napady choroby są ciężkie do przewidzenia, aczkolwiek istnieją czynniki, które mogą wskazywać na ich wystąpienie. Osoby chorujące na epilepsję powinny być wyczulone na dezorientację w mowie, drżenie kończyn, szczękanie zębami i nerwowe przeżuwanie.

Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który stanowi doskonałą okazję do wyrażenia uznania, a przede wszystkim okazania szacunku dla pracowników ochrony zdrowia, ale także wolontariuszom, organizacjom pacjenckim, członkom rodzin chorych oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie niosą pomoc chorym. Warto w ten dzień zwrócić uwagę na ilość pracy i opieki, która poświęcana jest  chorym.

Płyny infuzyjne odgrywają kluczową rolę nie tylko w licznych dziedzinach terapeutycznych – są one również niezbędne do przygotowania niektórych szczepionek przeciw COVID-19, dlatego prognozowany jest znaczny wzrost zapotrzebowania w najbliższych miesiącach. Polska zobligowała się do zakupu blisko 62 mln dawek szczepionek, które wymagają wcześniejszego rozcieńczenia. Realizacja programu masowych szczepień przeciw COVID-19 będzie zatem możliwa tylko w przypadku zapewnienia ciągłości dostaw płynów infuzyjnych.