Co roku, dochodzi aż do 37 000 zakłuć wśród personelu medycznego podczas wykonywania codziennych zadań. Według danych WHO 37% zakażeń WZW typu B, 39% WZW typu C oraz 4,4% HIV – rozpoznawanych jest po zranieniu się sprzętem używanym w placówkach ochrony zdrowia. Konsekwencją tego typu zdarzeń są zakażenia personelu medycznego poważnymi chorobami zakaźnymi, co przyczynia się do absencji w pracy. Takie sytuacje są nie tylko zagrożeniem dla zdrowia i życia lekarzy czy pielęgniarek, ale również dla pacjentów, którzy najbardziej odczuwają niestabilność funkcjonowania placówek medycznych.

Informujemy, że w dniach 15, 22 oraz 29 czerwca odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Pielęgniarek i Położnych „Wiem, więc szczepię”, organizowany przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych. Wśród prelegentów znajdują się m.in. dr n. med. Justyna Tymińska, lek. med. Łukasz Durajski, prof. dr hab. n. med. Maria Borszewska-Kornacka, mec. Katarzyna Gajewska, dr n. med. Paweł Grzesiowski, lek. med. Łukasz Durajski, dr. n. med. Ernest Kuchar, mec. Katarzyna Gajewska. Kongres został podzielony na trzy sesje, które odbędą się kolejno 15, 22 oraz 29 czerwca.

Jak co roku, w dniach od 4 do 24 czerwca w Polsce obchodzone są w Dni Walki z Rakiem, które mają na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, z jakimi wiąże się choroba, a także podkreślenie istotności badań. Obecnie nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w Polsce – odpowiadają za 27 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24 proc. zgonów u kobiet.

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

W Dzień Matki, czyli 26 maja, rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. Jego zakończenie nieprzypadkowo przypada na Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca. Wydarzenie obchodzone jest w Polsce od 1993 roku. W tym czasie szczególna uwaga poświęcana jest wspieraniu matek karmiących piersią i propagowaniu tego sposobu karmienia.

25 maja 2021 roku odbędzie się trzecia edycja konferencji  „Rodo w sektorze medycznym – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy”, skierowanej do przedstawicieli placówek medycznych. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu „RODO w zdrowiu”, który stanowi największe wydarzenie dotyczące ochrony danych medycznych w Polsce, skupiające największe, liczące się organizacje branżowe, a także przedstawicieli strony publicznej.

Życzymy wszystkim Pielęgniarkom i Pielęgniarzom, ale również Położnym, które swoje święto obchodziły 8 maja – satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej oraz szczęścia i zadowolenia w życiu osobistym. Składamy serdecznie podziękowania za poświęcenie i szacunek jakim obdarzacie Pacjentów podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Jednocześnie wyrażamy ogromne uznanie za wykonywanie pracy w tym szczególnie trudnym czasie, który wymaga poświęcenia, odpowiedzialności i zaangażowania.

Ochrona zdrowia i pacjenci są narażeni nie tylko na ryzyko związane z zachorowaniem na COVID-19, ale także na zakażenie się innymi śmiertelnymi chorobami. Ryzyko to jest wynikiem wzrostu liczby zranień i zakłuć ostrymi narzędziami, które są spowodowane przez pośpiech w pracy podczas panującej pandemii. W przeciągu roku o 22% wzrosła liczba zranień ostrymi narzędziami, przy czym 98% pracowników przyznało, że głównymi powodami były presja i stres związany z epidemią SARS-CoV-2. 28

Malaria jest najczęściej występującą na świecie chorobą zakaźną. Co roku umierają na nią setki tysięcy ludzi, w większości dzieci. Aby zwrócić uwagę na ten problem, Światowa organizacja Zdrowia w 2008 roku ustanowiła Światowy Dzień Walki z Malarią.