Nowe wyzwania – stare problemy w anestezjologii i intensywnej terapii

Nowe wyzwania – stare problemy w anestezjologii i intensywnej terapii

W przedostatni weekend maja odbyła się konferencja „Nowe wyzwania – stare problemy w anestezjologii i intensywnej terapii”. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z tego obszaru medycyny.

Spis treści

O wydarzeniu w pigułce

W Lublinie 25-27 maja 2023 roku w odbyła się kolejna edycja konferencji „Nowe wyzwania – stare problemy w anestezjologii i intensywnej terapii”. Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli różnych specjalności medycznych – od lekarzy, personelu pielęgniarskiego i położników aż po studentów i przedstawicieli medycznych. Wszystkich zebranych uczestników łączyła chęć pogłębienia wiedzy dotyczącej różnych aspektów anestezjologii i intensywnej terapii. Konferencja przybrała formę hybrydową. Można było wziąć w niej udział zarówno osobiście, jak i zdalnie poprzez śledzenie transmisji na żywo na stronie wydarzenia.

Organizatorzy

Organizatorem wydarzenia była firma Med Space s.c.. Z kolei za wysoki poziom przeprowadzanych wykładów i warsztatów odpowiadał Komitet Naukowy wydarzenia. Przewodniczyli mu prof. dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar i dr hab. n. med. Michał Borys. Konferencja zyskała Patronat Naukowy II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Oddziału Roztoczańskiego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Program wydarzenia

Konferencję podzielono na sesję warsztatową w dniu 25 maja (czwartek) oraz sesję wykładową 26-27 maja (piątek, sobota). Uczestnicy już od wczesnych godzin porannych mogli wysłuchać wielu interesujących prelekcji. Tematyka przemówień dotyczyła między innymi:

  • standardów opieki na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
  • płynoterapii i hemodynamiki,
  • żywienia pacjentów,
  • kaniulacji żył i tętnic,
  • zakażeń szpitalnych,
  • trudności związanych z codzienną pracą zawodową.

Udział Fresenius Kabi

Fresenius Kabi objął swoim Patronatem jeden warsztat i aż trzy wykłady. Na 1,5 godzinnych warsztatach uczestniczy zapoznawali się z płynoterapią pod kątem praktycznym. Jego tytuł brzmiał „Terapie pozaustrojowe” i koordynowali go Maciej Jama, Hanna Krukowska-Sitek i Wojciech Sołtysik. Na drugi dzień odbyła się III sesja wykładowa, poświęcona w całości zagadnieniom płynoterapii i hemodynamiki. Swoją wiedzą dzielili się następujący prelegenci:

  • dr n. med. Agata Andrzejewska „Masywny krwotok vs masywne krwawienie – czy to na pewno to samo?” (patronat Fresenius Kabi),
  • dr n. med. Ryszard Gawda, „Podstawowe zasady prowadzenia płynoterapii – update” (patronat Fresenius Kabi),
  • dr hab. n. med. i n. o zdr. Piotr Czempik „Niedokrwistość – najczęstsze rozpoznanie na OIT”.

Równolegle miała miejsce sesja dotycząca żywienia. Pod Patronatem Fresenius Kabi wystąpił prof. dr hab. n. med. Jacek Sobocki, „Opieka metaboliczna nad pacjentem w stanie krytycznym”.

Warto wiedzieć

Konferencja „Nowe wyzwania – stare problemy w anestezjologii i intensywnej terapii” odbywa się corocznie. Dlatego też jeśli nie byli Państwo w stanie uczestniczyć w tegorocznej edycji, warto śledzić stronę internetową wydarzenia: https://konferencja.anestezjologia-online.pl. Można się tam również zapoznać ze szczegółowym programem edycji 2023.

Najnowszy wpis