Teraz łatwo znajdziesz materiał, który Cię interesuje
Materiały informacyjne
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami w formie PDF
Materiały eksperckie
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami w formie PDF
Farmakoekonomika Szpitalna nr 60
Płynoterapia stanowi najczęściej wykonywaną procedurę medyczną w szpitalu. Biorąc pod uwagę efekt skali, nawet niewielkie zmiany w wykonaniu tego zabiegu mogą znacząco wpłynąć na jego skuteczność. W niniejszym artykule opisano wpływ jakości opakowań roztworów do infuzji na bezpieczeństwo pacjenta i efektywność kosztową płynoterapii...
Jakość stosowanych płynów infuzyjnych
"Współczesne wytyczne płynoterapii podkreślają, że tak zwany „fizjologiczny roztwór soli”, niewiele ma wspólnego z fizjologią i stosowanie go w płynoterapii niesie ze sobą więcej zagrożeń niż pożytku."
Bezpieczna podaż leków dożylnych
Z badań wynika, iż u ok 90% hospitalizowanych pacjentów stosowany jest centralny lub obwodowy dostęp dożylny w celu podawania płynów, elektrolitów, żywienia pozajelitowego, drogą inną niż naturalna.
Bezpieczna linia infuzyjna
Bezpieczna terapia infuzyjna oznacza zastosowanie elementów linii naczyniowej gwarantujących pracę w zamkniętym systemie infuzyjnym oraz rygorystyczną realizację procedur. O czym nie wolno zapominać?
Dezynfekcja w placówkach służby zdrowia
Dlaczego dezynfekcja w placówkach ochrony zdrowia jest ważna? Odpowiedzią na to pytanie niech będą liczby obrazujące skalę zakażeń szpitalnych. Na terenie Unii Europejskiej dochodzi do 4 milionów tych infekcji rocznie.
Dyrektywa Rady
DYREKTYWA RADY 2010/32/UE z dnia 10 maja 2010 r.w sprawie wykonania umowy ramowej dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej zawartej między HOSPEEM a EPSU.
Nieoszacowane koszty
Emocje i stres, czyli nieoszacowane koszty ekspozycji zawodowej. Gdy dochodzi do ekspozycji zawodowej, w praktyce personel medyczny pozostaje najczęściej bez pomocy psychologicznej. Co dzieje się z osobą eksponowaną...
Raport badań o zakłuciach
Ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” było skierowane do personelu pielęgniarskiego i pomogło zmonitorować efekty oraz stopień implementacji Dyrektywy Rady 2010/32/UE dotyczącej ...
Raport ocena płynoterapii
Celem badania „Płynoterapia śródoperacyjna w polskich szpitalach: było zwiększenie wiedzy i świadomości na temat płynoterapii w polskim lecznictwie. Działania skupiły się na zagadnieniu jednej z najczęściej wykonywanych interwencji terapeutycznych u chorych poddawanych hospitalizacji.
Kroplówka to lek! Stosuj go z głową
O płyny infuzyjne pytaliśmy w badaniu ankietowym na łamach Medycyny Praktycznej (mp.pl/plynoterapia) zarówno rezydentów, jak i specjalistów. Ta publikacja zawiera podsumowanie najważniejszych wyników badania oraz komentarze zaproszonych ekspertów.
Niewystarczająca wiedza na temat płynoterapii
"Większość personelu medycznego nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko rodzaj przetoczonego płynu, ale też czas i szybkość toczenia mogą mieć ogromne znaczenie." - Wywiad z dr Elżbietą Nowacką, współautorką Polskich wytycznych okołooperacyjnego leczenia płynami.
Bezpieczeństwo terapii infuzyjnej
"Otwieranie napowietrzenia w zestawie do infuzji jest możliwe pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów. Zgodnie z wytycznymi Centrum Kontroli i Zapobiegania
chorobom (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) infuzja w systemie zamkniętym oznacza..."
Płynoterapia - najważniejsze informacje dla szpitali z 2023
"Choć płyny infuzyjne należą do najczęściej stosowanych leków w lecznictwie szpitalnym, to wiele placówek wciąż „oszczędza” na bezpiecznych rozwiązaniach stosowanych w terapii infuzyjnej..."
Co nowego w płynoterapii?
Drogi Czytelniku, w Twoje ręce trafia kolejny już biuletyn „Płynoterapia – Medycyny Praktycznej”. Można w nim przeczytać przede wszystkim relację z wykładu, który dotyczył płynoterapii
u pacjentów w sepsie. Jednak niech nie niepokoi omawianie kolejny raz tego zagadnienia – w dziedzinie resuscytacji płynowej nadal jest wiele do zrobienia i powiedzenia."