13 października Dniem Dawcy Szpiku
Światowy Dzień Dawcy szpiku obchodzony w Polsce jest od 2002r. Szpik kostny jest niezbędny do leczenia nowotworu krwi. Białaczka atakuje system krwionośny, szpik kostny, układ limfatyczny oraz krew. Na całym świecie co 4 minuty stwierdza się nowotwór krwi a co 10 minut ktoś umiera na tę chorobę. W przypadku braku działań konwencjonalnych metod (chemioterapia, naświetlanie) jedyną szansą chorego jest przeszczep komórek macierzystych od zgodnego Dawcy.
W Polsce w różnych bazach jest zarejestrowanych ponad pół miliona osób. Każdy może zostać potencjalnym Dawcą szpiku kostnego jeśli spełnia kilka warunków:
- Mieszka w obrębie, gdzie dana Fundacja się mieści
- Jest osobą pełnoletnia do 55 roku życia
- Nie należy do grup wykluczających do bycia Dawcą
- Posiada określony wzrost oraz wagę
Promowanie wiedzy na temat oddawania szpiku kostnego, komórek macierzystych oraz rejestracji potencjalnego Dawcy przyczynia się do zmiany świadomości społeczeństwa. Dlatego w tym dniu są organizowane przez Fundacje wydarzenia, które szerzą wiedzę oraz obalają mity związane z tematem poboru szpiku kostnego. Niewiele osób wie, że szpik kostny jest pobierany z talerza kości biodrowej a nie z rdzenia kręgowego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Dawca pozostaje w szpitaliku na kilka dni, ponieważ została podana narkoza. W tym dniu wolontariusze również pomagają zapisać się do Fundacji oraz szczegółowo tłumaczą na czym polega zostanie potencjalnym Dawcą.
Dawca komórek macierzystych daje choremu najcenniejszy dar – jest to szansa na odzyskanie zdrowia. Warto zarejestrować się w bazie jako potencjalny Dawca. Osobie, która odda komórki macierzyste przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego dawcy Przeszczepu”.