Sprzęt do walki z pandemią za ponad 100 tys. złotych trafił do ośrodków domowego żywienia klinicznego dzięki pomocy firmy Fresenius Kabi
Firma Fresenius Kabi pomaga w walce z pandemią i przekazuje ponad 750 kompletów odzieży ochronnej lekarzom, pielęgniarkom i personelowi z poradni domowego leczenia żywieniowego w całej Polsce. Wartość przekazywanego sprzętu to kwota ponad 100 tysięcy złotych. Inicjatywa została zrealizowana w odpowiedzi na apel największych polskich towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem klinicznym.
Pandemia koronawirusa stwarza zupełne nowe realia i obciążenie dla polskiej służby zdrowia. Akcja jest przeprowadzana ze względu na wysokie zapotrzebowanie na sprzęt ochronny w 21 poradniach domowego żywienia klinicznego na terenie Polski. Firma reaguje na prośbę przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Żywieniowego Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci. Do specjalistów ds. leczenia żywieniowego trafią certyfikowane zestawy złożone z kombinezonów ochronnych, przyłbic, rękawiczek i maseczek filtrujących.
„Pacjenci leczeni żywieniowo to w zdecydowanej większości osoby o zwiększonym ryzyku infekcji, dlatego należy zrobić wszystko, żeby to ryzyko zminimalizować. W obecnej sytuacji niezbędne wizyty odbywają się w domu pacjentów. Jednocześnie personel wykonujący to zadanie musi być pewny, że ryzyko ewentualnego zarażenia wirusem zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego zostało zminimalizowane. Niestety sprzętu ochrony osobistej jest zdecydowanie za mało, mimo, że szpitale robią wszystko, aby ten sprzęt zapewnić. Dodatkowo do poradni leczenia żywieniowego trafia on w ostatniej kolejności. Dlatego zwróciłem się między innymi do firmy Fresenius Kabi o pomoc w zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej dla ośrodków leczenia żywieniowego. Reakcja na apel była pozytywna, dzięki czemu zwiększyło się bezpieczeństwo pacjentów leczonych żywieniowo w Polsce” – zaznacza dr hab. n. med. Przemysław Matras, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.
Firma Fresenius Kabi postanowiła podjąć zdecydowane działania, zjednoczyć siły i wspomóc polskie poradnie żywienia klinicznego w warunkach domowych. Działają w nich wykwalifikowane zespoły. W ich skład wchodzą lekarze i pielęgniarki wspomagani przez dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów i farmaceutów. Specjaliści zajmują się kompleksowo przygotowaniem pacjenta i/lub bliskich do prowadzenia żywienia w warunkach domowych. Obejmują pacjenta kompleksową opieką i wsparciem podczas trwania leczenia. Jak podkreśla prof. Stanisław Kłęk, współautor wytycznych dotyczących żywienia klinicznego w warunkach domowych rekomendowane jest zmniejszenie do niezbędnego minimum liczby wizyt domowych u pacjentów. Stanowisko zostało przyjęte przez NFZ, który umożliwił ośrodkom żywienia domowego realizowanie części wizyt kontrolnych m.in. w formie konsultacji zdalnych. Są jednak sytuacje, kiedy ta wizyta musi się odbyć, a pacjenci leczeni żywieniowo należą do grupy podwyższonego ryzyka zarażenia wirusem, dlatego zestawy ochronne, które pomogą pracownikom bezpiecznie przejść ten trudny czas pandemii muszą spełniać wysokie normy bezpieczeństwa.
„Wspomaganie służby zdrowia w tym krytycznym momencie jest dla nas naturalne. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę pomocy w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Nieustannie dostarczamy leki i sprzęt ratujący ludzkie życie do wielu szpitali w całej Polsce. Od zawsze stawialiśmy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, tym razem nie mogło być inaczej, dlatego odpowiedzieliśmy na prośbę i zdecydowaliśmy się na przekazanie niezbędnych kompletów ochrony indywidualnej” – podkreśla Maciej Chmielowski, Dyrektor Generalny Fresenius Kabi Polska.
Fresenius Kabi Polska od lat dostarcza swoje produkty do kilkuset szpitali w całej Polsce oraz pacjentów leczonych w warunkach domowych. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu Fresenius, specjalizuje się w żywieniu klinicznym, płynoterapii, lekach dożylnych, technologii infuzyjnej i transfuzyjnej. Koncern zatrudnia ponad 40 tys. pracowników na całym świecie, z czego w Polsce blisko 4 tys. osób. Na polskim rynku firma jest obecna od ponad 20 lat i systematycznie rozwija swoją działalność w obszarze ochrony zdrowia. Wśród inwestycji w Polsce posiada Wytwórnię Płynów Infuzyjnych w Kutnie, zakład produkcyjny wyrobów medycznych jednorazowego użytku „Clinico” w Błoniu pod Wrocławiem i Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu.