Deklaracja „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”
Deklaracja „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”
Personel medyczny należy do jednej z bardziej narażonych grup na kontakt z toksycznymi lekami, ekspozycję na materiał biologiczny oraz zakłucia i zranienia. Z myślą o tym powstał program certyfikacyjny „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa personelu i pacjenta w szpitalu.
Spis treści
- Deklaracja „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”
- O projekcie
- Zasady, które musi spełniać Bezpieczny Szpital
- Certyfikat
- Deklaracja Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali
- Wykaz źródeł
O projekcie
Certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” przyznaje Rada Ekspertów Programu, która składa się z przedstawicieli środowiska medycznego, praktyków i naukowców. Ważność certyfikatu wynosi 2 lata. Po tym okresie można go odnowić. Do oceny Rada Ekspertów weźmie pod uwagę nadesłany formularz oraz wskazane warunki formalne. Mail lub telefon z pozytywnym rozpatrzeniem placówki otrzymają do października 2023 roku.[1]
Zasady, które musi spełniać Bezpieczny Szpital
Szpital, który chce się ubiegać o certyfikat, musi przejść weryfikację. Jednym z kryteriów jest spełnianie poniższych wytycznych. Szpital:
- Przestrzega definicji bezpiecznego sprzętu zgodnie z rekomendacjami PSPE.
- Ma obowiązek oceny ryzyka wystąpienia ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny w opisie stanowiska pracy. Określa konieczność lub rekomendacje użycia sprzętu bezpiecznego na danym stanowisku. Do tego sprzętu zaliczamy: systemy zamknięte do przygotowywania i podaży leków niebezpiecznych, igły iniekcyjne, systemy zamknięte do pobierania krwi, cewniki naczyniowe.
- Zobowiązuje się do dostarczenia środków zmniejszających lub wykluczających narażenie personelu medycznego na wszystkich stanowiskach, które wymagają ekspozycji na materiał zakaźny.
- Posiada wdrożone i opracowane procedury dla pracowników, dotyczące postępowania po ekspozycji na materiał biologiczny.
- Prowadzi cykliczną edukację, zarówno szkolenia wstępne, jak i przypominające na temat obsługi systemów zamkniętych, zapobiegania ekspozycji na materiał biologiczny, infuzji leków.
- Wdraża sposoby organizacji, które mają na celu zmniejszenie ryzyka ekspozycji zawodowej na materiał biologiczny.
- Zapewnia prawidłowy proces utylizacji zużytego sprzętu medycznego, zgodnie z umową z odbiorcą odpadów medycznych.
- Prowadzi rejestr wszystkich zakłuć i zranień, także tych związanych z kontaktem potencjalnie zakaźnym.
- Monitoruje wykorzystanie sprzętu bezpiecznego na terenie placówki medycznej oraz poziom zakupów.
- Monitoruje powikłania, które wystąpiły u pacjentów, np. odcewnikowe zakażenie krwi.
- Zgłasza gotowość do dołączenia w przyszłości do ogólnopolskiego elektronicznego systemu ewidencji zakłuć i zranień wśród personelu medycznego.[1]
Certyfikat
Certyfikat jest potwierdzeniem wysokich standardów bezpieczeństwa w placówkach. Świadczy też o wyrazach uznania dla efektywnego zarządzania i odpowiednich kwalifikacji personelu. Jakość placówki zależy w dużej mierze od zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi medycznemu podczas procedur medycznych oraz od używanego sprzętu.[1]
Deklaracja Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali
Głównym celem Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali jest zmniejszenie liczby ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny w wyniku zakłuć i zranień w trakcie codziennej pracy. Do najbardziej narażonego personelu należą pielęgniarki. Według raportu „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE około 70% personelu medycznego zraniło się do 5 razy w trakcie całego stażu pracy. 40% z tych osób nie zgłosiło tego przełożonemu.[1],[2]
Inicjatywa „Bezpieczny szpital to Bezpieczny Pacjent” powstała w oparciu o Dyrektywę Rady Unii Europejskiej. Dotyczy ona zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami. Program bazuje również na wytycznych przygotowanych przez Zespół ds. Zapobiegania i Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych opublikowanych w zeszytach Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych.
Podstawą do zapobiegania narażeniu jest edukacja personelu. Nie można też zapomnieć o podkreślaniu obowiązku zgłaszania wypadków ekspozycji zawodowej.[1]
Bezpieczeństwo w szpitalach nadal wymaga udoskonalania i dalszej pracy. Dlatego zachęcamy do dołączenia do inicjatywy. Takie działania pomogą zwiększyć jakość świadczonych usług medycznych poprzez zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia chorób zakaźnych.
Wykaz źródeł
[1] deklaracja-bezpiecznyszpital.pl: O projekcie [dostęp 21.04.2023]
[2] zyciewplynie.pl: Bezpieczna infuzja [dostęp 21.04.2023]