Jakie zmiany zajdą na opakowaniach płynów infuzyjnych?

Jakie zmiany zajdą na opakowaniach płynów infuzyjnych?

Płynoterapia to podstawowa i najbardziej powszechna forma leczenia pacjentów w warunkach szpitalnych. Ich podanie poprawia stan zdrowia, ale i ratuje życie. Szczególnie stosowanie dożylne płynów musi wiązać się z zachowaniem określonych standardów. Czy można zrobić coś jeszcze, aby zwiększyć bezpieczeństwo płynoterapii?

Spis treści

Bezpieczeństwo zapewniane przez opakowania płynów infuzyjnych

Jak wiadomo jedne z podstawowych wymogów dla leków przeznaczonych do infuzji to konieczność zachowania jałowości oraz brak zanieczyszczeń nierozpuszczalnych. Przeźroczyste opakowania pozwalają zadbać o wizualną ocenę jakości preparatu. Jeśli chodzi o zachowanie jałowości, to można to zrobić poprzez dezynfekcję korków – to jednak bardziej czasochłonna i kosztowna droga lub zaopatrując się w opakowania z jałowymi membranami – najbezpieczniejsza opcja. Membrany w portach nie wymagają dezynfekcji i skutecznie zapobiegają kontaminacji. Kolejną istotną kwestią jest czytelność etykiety. Musi ona być przejrzysta i zawierać wszelkie niezbędne informacje, takie jak nazwa płynu infuzyjnego, stężenie, objętość czy data ważności.  Na nowych etykietach opakowań płynów infuzyjnych firmy Fresenius Kabi stopniowo wprowadzamy także kody 2D.[1]

Kody 2D – jakie informacje zawierają?

Kody 2D, czyli kody dwuwymiarowe to dodatkowa forma przedstawienia informacji na opakowaniach płynów infuzyjnych. Na etykiecie pojawią się dwie formy tego kodu. Pierwsza przeznaczona do zeskanowania, dzięki czemu produkt znajdzie się od razu w dokumentacji elektronicznej szpitala. Druga natomiast będzie w formie czytelnych cyfr, pozwalających na bezproblemowe zapoznanie się z najważniejszymi informacjami bez konieczności użycia skanera. Kod 2D w obu formach zawiera:

  • kod GTIN, czyli indywidualny identyfikator produktu,
  • numer serii,
  • termin ważności.

W czym pomoże wprowadzenie kodów 2D?

Wprowadzenie kodów 2D na etykiety opakowań płynów infuzyjnych to odpowiedź na zapotrzebowanie związane z usprawnieniem prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów w szpitalach oraz zwiększeniem nadzoru nad wykorzystaniem leków.

Pomoże to poprawić bezpieczeństwo pacjenta, dzięki lepszej kontroli jakości preparatu przed podaniem. Pozwoli m.in. uniknąć zafałszowanych produktów, mogących zawierać zupełnie inną substancję czynną, zmniejszy liczbę błędów wynikającą z nieprawidłowego dawkowania leków czy niezauważenia upłynięcia daty ważności. Kody 2D ułatwią również zarządzanie systemem magazynowym na oddziałach i pomiędzy oddziałami w szpitalu.

Czy coś jeszcze ulegnie zmianie?

Zmianie ulegnie także jednostka sprzedażowa. Dotychczas były to pojedyncze worki/butelki z kodem EAN. Nową jednostką będzie opakowanie zbiorcze – karton z nadanym nowym kodem EAN. Kartony będą zawierały:

  1. Butelki w ilości sztuk:
    • 10,
    • 20,
    • 40.
  2. Worki w ilości sztuk:
    • 30,
    • 50,
    • 60.

Wspomniane wcześniej kody 2D będą umieszczone zarówno na pojedynczych opakowaniach, jak i na kartonie zbiorczym.

Które płyny infuzyjne są objęte zmianami

Do końca 2024 roku kody 2D pojawią się na wszystkich dostępnych na rynku opakowaniach płynów infuzyjnych firmy Fresenius Kabi. Ich wprowadzenie będzie stopniowe, a w okresie przejściowym w sprzedaży obecne będą zarówno zbiorcze kartony z opakowaniami bez kodów 2D, jak również z nimi. Opakowania, na których w pierwszej kolejności pojawią się zmiany, obejmują:

  1. NATRIUM CHLORATUM 0,9 % FRESENIUS w pojemnościach:
    • 100 ml KabiClear i KabiPac,
    • 250 ml KabiClear, KabiPac
    • 500 ml  KabiClear, KabiPac,
    • 1000 ml KabiPac.
  2. Optilyte
    • 250 ml KabiClear,
    • 500 ml KabiClear.

Kiedy nowe opakowania pojawią się na rynku?

Wprowadzenie nowych opakowań rozpocznie się w kwietniu 2023 roku. W pierwszej kolejności będą to opakowania NATRIUM CHLORATUM 0,9 % Fresenius, a od maja 2023 r. również Optilyte.

Wykaz źródeł


[1]           Witt P., Malara M., Ziółkowski G. Bezpieczna podaż leków dożylnych – bezpieczeństwo pacjenta, bezpieczeństwo pielęgniarki. Pielęgniarka Epidemiologiczna. 2018

Najnowszy wpis