Kiedy zachować szczególną czujność podczas płynoterapii?

Płynoterapia powinna przynieść korzyść choremu i nie powodować przy tym działań niepożądanych. Płyny do stosowania dożylnego są lekami, a co za tym idzie mają swoje wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie i działania niepożądane. Nowoczesne podejście do płynoterapii nakazuje lekarzom indywidualizację poprzez goal-directed therapy. Ma to nie tylko poprawić wyniki leczenia, ale także zapobiec działaniom niepożądanym.

Bezpieczna płynoterapia to wyzwanie w opiece przedszpitalnej, ale i na każdym oddziale szpitalnym. Prowadząc płynoterapię należy odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Czy pacjent wymaga płynoterapii?
  2. Jeśli tak, to:
  • Jaki wybrać płyn?
  • Jaka jest najlepsza droga płynoterapii dla tego pacjenta?
  • W jakiej w objętości zastosować płyn?
  • W jakim czasie podać płyn?
  1. Czy istnieją przeciwwskazania lub stany chorobowe, podczas których należy szczególnie uważać, kiedy prowadzimy płynoterapię?

Stany chorobowe, które nakazują zachować szczególną ostrożność podczas płynoterapii to przede wszystkim prawokomorowa niewydolność serca, dysfunkcja rozkurczowa lewej komory oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej.

W przypadku prawokomorowej niewydolności serca podanie dożylne nawet niewielkiej objętości płynów może spowodować rozciągnięcie się prawej komory serca i nasilenie objawów niewydolności krążenia.

Jeśli chodzi o pacjentów z podwyższonym ciśnieniem w lewym przedsionku w przebiegu zwiększonego ciśnienia napełniania lewej komory z dysfunkcją rozkurczową płynoterapię należy prowadzić ostrożnie, ponieważ każda objętość płynów, która będzie podana dożylnie powoduje, że wzrasta ciśnienie w lewym przedsionku i zwiększa się zastój w krążeniu płucnym z pogorszeniem oksygenacji krwi w płucach.

Natomiast prowadzenie płynoterapii u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej jest wyzwaniem, ponieważ z jednej strony u pacjentów ze wstrząsem septycznym należy prowadzić resuscytację płynową, z drugiej strony jednak bardzo szybko można doprowadzić do obrzęku płuc.

Więcej na stronie: medycyna praktyczna

Źródło: medycyna praktyczna

Najnowszy wpis