Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią: 26 maja-1 czerwca

W Dzień Matki, czyli 26 maja, rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. Jego zakończenie nieprzypadkowo przypada na Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca. Wydarzenie obchodzone jest w Polsce od 1993 roku. W tym czasie szczególna uwaga poświęcana jest wspieraniu matek karmiących piersią i propagowaniu tego sposobu karmienia.

Według zaleceń WHO, niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Skład i temperatura mleka zdrowej matki są idealnie dopasowane do potrzeb dziecka. Do zalet karmienia piersią zaliczyć można także: zmniejszone ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajników, wzmocnienie więzi między matką, a dzieckiem, a także szybszy powrót do figury sprzed ciąży. W czasie karmienia piersią kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowe odżywianie i suplementację witamin; unikać spożywania alkoholu, tłustych pokarmów, cukrów i słodyczy, restrykcyjnych diet.

Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzony jest w ponad 120 krajach od prawie 30 lat. Alternatywną datą tego wydarzenia jest pierwszy tydzień sierpnia. Wszystkim nowym, a także przyszłym mamom życzymy w tym tygodniu wszystkiego dobrego!

 

Najnowszy wpis